Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psí sporty I

 V poslední době jsou psí sporty, jako je agility, tanec se psem, flyball nebo cviky obratnosti velice populární. Některým plemenům, hlavně těm pasteveckým, uděláte touto formou pohybu velikou radost. Ale, s

amozřejmě, pro ty méně aktivní psy určitá dávka pohybu a zábavy také prospěje a účastnit se tréninku není rozhodně na škodu. Nejdůležitější je, aby to těšilo nejen vás, ale také vašeho psa. Příjemná hra, trénink, zkoušení a dovádění se nemusí hned vyvinout v touhu soutěžit. Prostě je to zábava pro vás i vašeho pejska, zpestřený kontakt a vzájemná komunikace. A vznikne-li z vás sehraný tým, hranice možností jak a kde soutěžit jsou jen na vás.

 

 

Agility - šikovnost

Tu pes předvádí na překážkách, které připomínají koňský parkur, jsou ale menší a velmi různorodé (např. houpačka, tunel). Psa navádí na jednotlivé překážky jeho psovod. Tento sport není tak jednoduchý, jak vypadá a vyžaduje od psa absolutní ovladatelnost a také talent.

www.klubagility.cz

 

Flyball - létající míč

Pes je vyslán psovodem přes čtyři stejné překážky až k "vrhacímu boxu". Tam pes tlapkou zmáčkne prkénko a tím si odpálí míček, který musí chytit a co nejrychleji přes překážky přinést psovodovi.

www.flyball.cz

Obrazek

 

Frisbee disk - létající talíř

Psovod různými způsoby nahazuje svému psovi létající talíř. Zábavná a efektní hra, která psa trénuje v obratnosti a pohotovosti.

www.discdog.cz

 

Dogdancing - tanec se psem

Psovod se svým psem předvádí po určenou dobu (zpravidla jen několik minut) sestavu cviků v rytmu doprovodné hudby.

www.dogdancing.wz.cz

 

Coursing - sportovní štvanice na zajíce

Jsou to přírodní dostihy, předchůdci dostihů na drahách. Běhají se na dráze v přírodním terénu, kde pes (mohou běhat různá plemena) zdolává různé překážky - stromy, keře, voda aj. a snaží se dostihnout umělou vlečenou návnadu.

www.coursingcz.info

 

Races - dráhové dostihy

Zúčastňují se jich chrti vybíhající ze startovních boxů. Po upravené dráze (ta musí mít pravidelný tvar např. ovál) sledují umělou návnadu - vlečený igelitový střapec. U nás mediálně opomíjený, ale velmi napínavý a zajímavý sport.

www.cgdf.cz

 

Dog-packing - nošení zátěže

Pes nese na zádech speciální malé batohy. Je to spíše užitečný doplněk k jiným sportům, vycházkám do přírody nebo i k běžným denním nákupům. I na nošení břemene musí být pes trénovaný.

 

Big Air - skok do dálky

Big Air je nejnovější sport pocházející z USA. Pes skáče s rozběhem z asi 1m vysokého mola do vody. Úkolem je doletět co nejdále. Nejlepší psi skáčou až do vzdálenosti sedmi metrů.

www.dockdogs.com

 

Weight Pulling - tah břemene

Pes táhne na určitou vzdálenost (10 metrů) speciální vozík nebo sáně s daným nákladem. Na soutěži pak záleží na tom, který pes utáhne nejvíce kilogramů v daném časovém limitu. Dnes už je to i u nás rozšířený sport na vysoké úrovni.

www.pullingcz.unas.cz

 

Canicross - terénní běh se psem

Psovod a jeho pes běží přírodní cestou. Pes v postroji táhne na tažné šňůře svého psovoda a pomáhá mu tak snadněji překonávat obtížný terén.

www.canicross.cz

 

High jump - výskok do výšky

Pes vyskakuje co nejvýše na zavěšeného peška. I u tohoto zdánlivě bezpečného sportu může dojít (zvlášť u jedinců s horší prostorovou orientací) k vážným zraněním.

 

Bikejöring - cyklista a pes

Pes v postroji (nebo i dva) táhne na tažné šňůře psovoda na kole. Tato disciplína vyžaduje absolutní poslušnost psa a souhru obou v rámci jejich bezpečné jízdy. Tento sport není povolené ani vhodné provozovat na veřejných komunikacích!

 

Dogtrekking - náročná horská turistika se psem

Pes v postroji nebo jen s obojkem je spojen tažnou šňůrou se svým psovodem, který musí v případě, jedná-li se o závody, nést povinnou výbavu předepsané hmotnosti. Oba, odkázaní několik dnů jen sami na sebe, překonávají ve složitém přírodním terénu až stokilometrové etapy podle trasy vyznačené organizátorem na mapě. Jedná se o extrémní individuální sport pro dobrodruhy a samorosty, kteří dokáží přežít v přírodě v jakýchkoli podmínkách.