Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v granulích?

Kvalitní výživa je pro správný růst a vývin našich zvířecích miláčků velmi důležitá. Rozhodnutí, zda krmit komerčně vyráběným krmivem nebo domácí stravou, je na každém majiteli. V dnešním článku se zaměříme na granule. Není snadné se zorientovat v nabídce krmiv, značek je na našem trhu velké množství. Každá značka granulí se dále dělí na jednotlivé řady podle stáří, velikosti či aktivity zvířete. Jak granule správně vybrat? Co vlastně granule obsahují? Odpovědi hledejte v následujícím přehledu.


Co jsou to vlastně granule?


Jedná se o kompletní krmnou směs (kks) určenou pro všechny plemena psů a koček všech věkových a hmotnostních kategorií. Složení směsi se liší u každé značky granulí. Tato směs např. obsahuje: maso (nebo masovou moučku), obiloviny, vitamíny a minerální látky, konzervanty, ovoce, zeleninu, doplňkové látky (kloubní výživu atd.) Tyto složky jsou v krmivu v různém hmotnostním a druhovém zastoupení. Právě zastoupení jednotlivých složek je hlavním faktorem kvality granulí.

Jaký je rozdíl mezi domácí vařenou stravou a granulemi?
 
Je to v první řadě hygienický aspekt a jednoduchost skladování a přípravy. Výhodu granulí je jejich vyváženost, majitel má jistotu, že zvíře dostává vše, co potřebuje, ve správném poměru a množství. Samozřejmě se musí jednat o granule kvalitních a renomovaných výrobců a značek. (Ne hypermarketové, supermarketové a ekonomické řady – tyto granule obsahují velké množství solí a zvířata se na nich stávají závislými! Hlavním znakem těchto granulí je nekvalitní složení. Mohou obsahovat např. hodně sóji, chlebové moučky atd. Živočišná bílkovina je zastoupena ve formě hovězího tuku, kuřecích kůží, kostní moučky atd. Proto jsou také tak levné.) Granule renomovaných značek mají pozitivní vliv na zdraví našich miláčků, jsou plnohodnotně vyvážené. Obsahují kvalitní masové směsi, vitamíny, minerály, tuky, bílkoviny, stopové prvky atd.
 
Proč krmit raději granulemi než konzervami?
 
Chovatel psa nebo kočky často váhá, čím nakrmit svého miláčka. Konzerva připadá většině lidí atraktivnější. Zdá se, že je masitější a pěkně voní, ale není to vždy pravda. To co voní člověku, nemusí vonět zvířeti. Jelikož jsou konzervy většinou tepelně konzervovány, část živin se při výrobě ztratí. Kvalitní značky potřebné živiny doplňují, což se ale odrazí na ceně. Krmit kvalitními konzervami velká plemena psů může být finančně náročné. Nevýhodou konzerv je i nutnost rychlé spotřeby po otevření.
 
Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými značkami granulí?
 
Granule často lidem připadají jednotvárné a stále stejné, tak proč bychom měli za některé platit více než několikanásobek? Rozdíl mezi jednotlivými značkami může být velký. Kvalita granulí je závislá hlavně na prvotní surovině (maso nebo masová moučka), ze které budeme granule vyrábět a také na technologickém postupu jejich výroby, který má velký vliv na kvalitu výsledného produktu. 

Pro nejlepší start do života

Přinesli jste si domů štěně nebo kotě? Teď tedy začne opravdová zábava! Vybírání jména, potřeb, obojku, první seznamování s novým domovem, hry a dovádění. Ale pozor, ne vždy je situace tak ideální. Nemusí se vždy jednat o mládě, které je zdravé, čisté, z dobrého chovu a plné energie.

Nemocné štěně nebo kotě

Pokud není vaše štěně nebo kotě zrovna v ideální kondici, tzn. je nemocné, oslabené nebo špinavé, je potřeba mu věnovat mnohem větší péči. Nejdříve ho pečlivě prohlédněte, zda nemá nějaké poranění nebo netrpí zjevnou parazitózou (blechy, vši). Prohlédněte také oči, uši, oblast konečníku, kůži a srst. Pokud se vám cokoliv nezdá v pořádku, pak neváhejte a vydejte se k veterináři. Veterinář se Vás zřejmě zeptá i na to, jak a čím krmíte, a v případě pochybností Vám doporučí odpovídající druh krmiva, protože oslabené mládě možná bude potřebovat speciální stravu. Pokud se jedná o štěně nebo kotě mladší 4 týdnů (např. nalezenec, protože štěně od chovatele by se mělo odebrat nejdříve v 7 týdnech a kotě ve 12 týdnech), bude pravděpodobně nutné mu nabídnout náhražku psího nebo kočičího mateřského mléka. Velmi často se chybuje v tom, že je podáváno mléko kravské, které má v porovnání s mlékem feny a kočky zcela jiné a nevyhovující vlastnosti - především nedostatečný obsah bílkovin a energie a nadměrný obsah mléčného cukru, který bývá příčinou průjmů.

Pokud je u mláděte velmi narušen zdravotní stav,  je podvyživené, po úrazu, po operaci a nebo trpí silnou parazitózou, pak je vhodné mu po poradě s veterinářem podávat některou z tzv. pediatrických diet, vysoce stravitelných diet nebo rekonvalescenčních diet, jejichž zkušeným výrobcem je např. společnost Hill´s Pet Nutrition. Jedná se o speciální kompletní krmiva, jejichž nutriční charakteristiky jsou přizpůsobeny potřebám štěňat a koťat (vysoká stravitelnost, suroviny prvotřídní kvality, poměr vápníku a fosforu vhodný pro růst, zvýšený obsah  antioxidantů, apod.). Konkrétní dietu Vám doporučí veterinář přesně podle individuálních potřeb Vašeho mláděte.

Zdravé štěně a kotě

Krmivo, které vyberete pro vaše štěně nebo kotě během prvního roku života, je rozhodující pro jeho následný vývoj, zdraví a růst. Není snadné  zorientovat se v nabídce krmiv, protože je jich na trhu opravdu mnoho. Zde je pro ujasnění představy několik základních požadavků a vlastností, které by mělo kvalitní krmivo splňovat:

1. Mělo by se jednat o komerčně vyráběné krmivo

Jeho výhodou pro majitele je nejen úspora času, ale i jistota, že štěně nebo kotě  dostává opravdu vše, co potřebuje - tento požadavek není téměř možné splnit domácí stravou. Je velmi obtížné obstarat všechny potřebné složky pro přípravu kompletního krmiva - především vitamíny a minerály. Navíc podmínkou pro sestavení nutričně vyvážené krmné dávky je analýza vstupních surovin, kterou lze provádět pouze v laboratoři. Zdánlivou výhodou domácí stravy je cena krmné dávky, avšak po započtení nákladů na doplňkové vitamíny, minerály, mastné kyseliny, kloubní výživu a další biologicky účinné látky, se celková cena značně navýší.


2.    Upřednostnit by se měla krmiva kompletní a nutričně vyvážená

 
     Jejich výhodou je opět úspora času pro majitele a zjednodušený přístup ke krmení,
     kdy není potřeba přemýšlet nebo pátrat po vhodné příloze či doplňku vitamínů nebo
minerálů. Výsledkem kombinace levného  "supermarketového" krmiva s minerálně-vitamínovým doplňkem může být předávkování určitých látek se závažným dopadem na zdravotní stav mláděte.  Kvalitní a nutričně vyvážené kompletní krmivo není potřeba ničím doplňovat.

3.    Krmivo by mělo být určeno přímo pro daný věk mláděte a u psů velikost plemene
 
Krmiva pro štěňata a koťata  je vhodné volit mezi krmivy s označením premium nebo superpremium. Za vývojem těchto krmiv stojí vždy některá z vědeckých organizací, která se zabývá výživou a má k dispozici veškeré vybavení (přístroje pro laboratorní analýzu vstupních surovin a výsledných produktů).
Krmiva pro štěňata jsou rozdělena do kategorií nejen podle věku štěněte
(většinou od odstavu ve věku 6 - 8 týdnů až do dosažení dospělosti ve věku 12 měsíců), ale i podle nutričních nároků jednotlivých plemen:
·    Malá a toy plemena nárokují větší obsah energie, menší velikost granulí.
·    Velká a obří plemena naopak potřebují krmivo se sníženým obsahem energie a vápníku pro zajištění kontrolované rychlosti růstu (překotně rychlý růst má za následek vývojové poruchy skeletu). Je také vhodné, aby krmivo pro štěňata velkých plemen obsahovalo L-karnitin, popř. jinou složku, která je schopna zabezpečit budování pevného svalstva, napomáhat při přeměně tuků na energii a tak předcházet obezitě, která je zvláště u štěňat velkých plemen nežádoucí a je také jedním z predispozičních faktorů pro rozvoj onemocnění skeletu. Dostatečně účinným množstvím se rozumí obsah ve stovkách miligramů L-karnitinu na kilogram krmiva.

4.    Součástí krmiva by měl být komplex biologických antioxidantů

Mezi požadavky, na které se v poslední době majitelé zaměřují, patří i poptávka po krmivu bez obsahu umělých barviv, konzervantů a syntetických antioxidantů.
Vhodná kombinace antioxidantů (např. vitamín C, vitamín E) přírodního původu
dokáže:
·    povzbudit a udržet dobrou funkci imunitního systému (a tím předcházet onemocněním)
·    zlepšit postvakcinační reakce štěňat a koťat (tzn. zvýšit po vakcinaci titr protilátek, které poskytují mláděti lepší ochranu proti danému onemocnění) a zmírnit možné nežádoucí reakce po vakcinaci (teplota, ospalost, nechutenství)
·    zmírnit důsledky stresové zátěže, která je způsobena změnou prostředí
      a socializací štěněte nebo kotěte
  
  5. Krmivo by mělo mít vynikající chutnost.

Chutnost by však neměla být založena na zvýšeném obsahu soli nebo tuku (rizikové faktory pro onemocnění ledvin, nadváhu, onemocnění kloubů atd.).
Krmivo s vynikající chutností zlepšuje ochotu štěňat a koťat nové krmivo přijímat. Ideální je, pokud je štěně nebo kotě po odstavu nebo po přechodu k novému majiteli krmeno stejným typem krmiva, jakým bylo krmeno u původního chovatele. Postupně je možné uskutečnit převedení na nový druh krmiva dle speciálních nároků štěněte.

6 . Krmivo by mělo mít vysokou stravitelnost


Stravitelnost krmiva je dána kvalitou vstupních surovin (u špičkových krmiv může být stravitelnost proteinů např. až 80 - 90%). Vysoká stravitelnost krmiva snižuje zátěž a možnost podráždění trávicího traktu, způsobené odstavem, převedením na tuhé krmivo (převedení z mateřského mléka na konzervy nebo granulát) nebo změnou prostředí.

7. Krmivo by mělo obsahovat esenciální mastné kyseliny, především omega-3
 (popř. v kombinaci s omega-6 mastnými kyselinami)

Bylo prokázáno, ža obsah omega-3 mastných kyselin (především DHA -dokosahexaenové a EPA - eikosapentaenové) v krmivu pro štěňata a koťata má blahodárný vliv na rozvoj poměrně nezralého mozku a zraku, čímž se mládě stává vnímavější, lépe se seznamuje s novým prostředím a následně je také bystřejší a lépe cvičitelné.
Omega-3 mastné kyseliny mají také kladný vliv na stav kůže a srsti. Tyto mastné kyseliny lze  doplnit také speciálními doplňky výživy, ale klinickými studiemi bylo prokázáno, že účinnější je jejich působení tehdy, pokud jsou přímo součástí kompletního krmiva. Výrazný je také protizánětlivý účinek omega-3 mastných kyselin. Proto bývají s úspěchem zařazovány do terapie mnoha onemocnění (jsou součástí ledvinových klinických diet, speciálních diet pro zmírnění bolestivosti a zlepšení pohyblivosti u psů a koček s artrózou apod.).

8. Krmivo by mělo udržovat Vaše štěně nebo kotě v ideální kondici

Vždy je důležité dodržovat doporučené dávkování krmiva a následně sledovat vliv příjmu doporučené denní dávky krmiva na výživný stav a celkovou tělesnou kondici. Pokud si sami nevíte rady, jak je na tom Vaše štěně nebo kotě s kondicí, přibýváním na váze, popř. s rychlostí růstu, poraďte se se svým veterinářem. Pravidelná kontrola hmotnosti je u rostoucích jedinců velmi důležitá.


Požadavků na správnou výživu štěňat a koťat je opravdu mnoho, nabídka trhu je však pestrá a stačí si jen správně vybrat. Pokud si nejste s výběrem jisti, požádejte o radu takového veterináře, který Vám poradí i s výživou.
To, co pro vaše štěně a kotě uděláte v prvním roce, se bude odrážet v celém jeho dalším životě a také v kvalitě vašeho společného soužití. Ani dosažení roku věku by však nemělo být pro majitele impulsem k tomu, aby na správnou výživu přestal dbát. Kvalitní a vyvážené krmivo totiž dokáže výrazně ovlivnit jak kvalitu života zvířete, tak i jeho délku.

Výživa starších psů

Hlavním znakem stárnutí je vyšší vnímavost  k onemocnění. U lidí a společenských zvířat bylo prokázáno, že výživa je jedním z hlavních aspektů geriatrické péče, z důvodu její schopnosti ovlivňovat dvě nebo tři hlavní příčiny úmrtí a prodloužit tak délku života. U psů patří mezi tři Cílem výživy starších psů je optimalizovat kvalitu a délku života a minimalizovat rozvoj onemocnění. Stárnutí je charakterizováno změnami, jeho rychlost a projevy jsou určeny vnějšími a vnitřními faktory, jedním z nich je i výživa.
Psi jsou většinou považováni za starší ve věku mezi 7,5 a 13,5 lety. V tomto období přicházejí často onemocnění spojená s věkem. Malá plemena většinou žijí déle. Protože obvykle bývají psi považováni za starší, když dosáhnou poloviny očekávané délky života, změna krmiva by měla být realizována v 5 letech u velkých plemen a v 7 letech u malých plemen. V uvedeném věku se u psů začínají objevovat nadváha, fyzické změny a změny v chování v souvislosti s věkem.
Veterináři by však neměli akceptovat předpoklad, že špatné zdraví a vyšší věk jsou synonyma. Existuje reálná příležitost pro zlepšení kvality i délky života starších psů pomocí správného nutričního managementu.

Voda

Starší psi mají skon k dehydrataci v důsledku poruch osmoregulačních mechanismů, medikace a chronického onemocnění ledvin (omezení schopnosti koncentrace moči). Proto je velmi důležitý stálý přístup k čisté a čerstvé vodě, jejíž příjem by měl být pečlivě monitorován.

Fosfor a vápník

U starších psů se často vyskytuje určitý stupeň onemocnění ledvin (asi 25 % psů je postiženo). Proto není vhodný nadměrný příjem fosforu.
Osteoporóza se často vyskytuje u starších lidí, ale u starších psů nebývá problémem. Částečným důvodem bude u většiny psů zřejmě celoživotní podávání komerční stravy s dostatkem vápníku. Problém s deficitem vápníku může nastat u starších psů krmených domácí stravou .Poměr Ca : P by měl být 1:1.

Tuk

Nízký příjem tuku je u zdravých starších psů prevencí obezity. Řešení obezity by mělo být naplánováno jako dlouhodobý program, při kterém je nejdůležitější spolupráce veterináře a majitele psa. Dobrým a komplexním řešením je kombinace adekvátní tělesné zátěže, redukční diety (se sníženým obsahem tuku a zvýšeným obsahem vlákniny a proteinů) a popřípadě dalších podpůrných protředků.
Velmi staří psi mohou mít sklony k hubnutí až k vyhublosti. Pro tyto psy je vhodný zvýšený obsah tuku v krmivu, který zvyšuje příjem energie, zlepšuje chutnost a také účinnost proteinu. Pro většinu starších psů je doporučený obsah tuku v krmivu mezi 7 – 15% v sušině krmiva. Důležitý je také obsah esenciálních mastných kyselin, jejichž zvýšený obsah v krmivu může napomoci při nutriční terapii mnoha onemocnění.

Struktura krmiva

Onemocnění dutiny ústní jsou nejčastějším zdravotním problémem starších psů. V prevenci a terapii jsou proto důležité veterinární i domácí péče o chrup. Mechanické čištění měkkým zubním kartáčkem, dentálním gelem nebo pastou, popř. speciální dieta, může redukovat akumulaci zubního plaku, kamene (až o 60 %) a s nimi spojeného zánětu dásní a zápachu z dutiny ústní.

Posouzení krmiva a krmné metody

Starší psi mají sklon k obezitě, degenerativnímu onemocnění kloubů, onemocnění srdce, ledvin a k metabolickým poruchám. Jsou také většinou méně aktivní.
Plán krmení by měl být postaven na potenciálních rizikových faktorech a informacích zjištěných z celkového vyšetření a anamnézy. S ohledem na velkou variabilitu ve zdravotním stavu je potřeba zaměřit pozornost na individuální potřeby. Posouzení a zhodnocení výživy je důležité provést několikrát ročně (minimálně 1 – 2 krát), stejně tak jako preventivní prohlídku.

Závěr

Adekvátnost krmiva je vhodné u starších psů posuzovat minimálně jednou až dvakrát ročně. Při změně zdravotního stavu a klinických příznaků je často potřeba neprodleně krmivo změnit a přizpůsobit aktuálním potřebám staršího pacienta. Majitelé zvířat by měli vždy dodržovat pokyny veterináře. 

Obezita psů - jak ji poznat a léčit

Mohlo by se zdát, že obezita není u psů častým problémem, vždyť takto postižené  pejsky ani běžně nepotkáváme. Bohužel však existují a není jich málo, jen jsou zavřeni se svým páníčkem v bytě  nebo chodí ven jen minimálně. Divoká zvířata si sama regulují příjem potravy, kterou přijímají  a mají dostatečný výdej energie. V konzumní společnosti není problémem sehnat hodnotnou potravu pro člověka stejně jako pro zvířecí miláčky. Na trhu se objevují  tzv. funkční potraviny a krmiva. Oproti běžnému jídlu obsahují všemožné potravinové doplňky, vitamíny minerály aj. Bohužel máme také tendenci konzumovat více těchto kvalitních potravin – víc než je potřeba a víc než je zdrávo. Mnozí z nás mají obdobný přístup k výživě psa – dopřát mu hodně krmení, které je dobré a které mu chutná. Sebekvalitnější krmná směs pak může v nepřiměřeném množství ublížit.
Navíc psi, závislí na životním rytmu svého majitele, často trpí nedostatkem pohybu. Jejich páníčkové jsou celý den v práci a večer se vrátí domů příliš unavení na to, aby se šli se svým psem, který byl celý den zavřený v bytě, projít.

Podle neoficiálních statistik trpí až 40% psů nadváhou, ale jejich majitelé to často nevědí, dokud jim to neřekne někdo vnímavější z okolí nebo dokud nevezmou psa k veterináři z nějakých zdravotních důvodů. Ani pro zvěrolékaře není vždy snadné určit, při počínající obezitě, zda již  pes trpí nadváhou, jen na základě  jeho aktuální hmotnosti.  Existují sice tabulky udávající předpokládanou váhu plemene, avšak některá plemena mají několikakilogramová váhová rozmezí.
 
Doporučuje se držet psa štíhlého, na spodní hranici kondičního rozpětí do věku asi 1,5 roku, než se mu plně dotvoří kostra a klouby, a až pak ho nechat přiměřeně zmohutnět vydatnější výživou.

Kdo nese vinu za obezitu psa?
Téměř vždy jeho majitel. Podáváním výživnější potravy než je nutné, ve vyšším množství než pes potřebuje. Často je také obezita zaviněna podáváním zbytků od stolu, krmením vždy když pes prosí nebo špatnou domluvou mezi členy rodiny.
Tloustnutí může být také způsobeno hormonálními změnami u fen, kastrací nebo stárnutím psa.


Co obezita způsobuje?
Tak jako lidem vadí obezita, psům vadí stejně. Škála onemocnění způsobených obezitou je také velmi podobná u psů jako u lidí. Pes trpící nadváhou si nemůže plně užívat radosti ze života, velmi špatně snáší horko a aktivní zábava mu dělá velké potíže.
Nejčastější jsou oběhové a dýchací potíže. Hodně psů mívá také pohybové potíže. Obezita nadměrně zatěžuje jejich klouby, čímž dochází k jejich nadměrnému opotřebení. Velmi časté jsou záněty kloubů, poškození vazů nebo plotýnek v páteři. Zvláště u rostoucích psů je zvýšené riziko vzniku dysplazie kyčelních a loketních kloubů. Zvyšuje se také riziko nádorových onemocnění a onemocnění kůže. Nadměrně se také zatěžují ledviny. Obezita také přináší poškození jater ztučněním, záněty slinivky břišní, zácpu či plynatost. Nadváha také zvyšuje riziko cukrovky! Dále fenkám dělá velké problémy při připouštění, během březosti a obzvláště během porodu.
Pro veterináře je také obtížné takového psa řádně vyšetřit. Při operacích je nutné dávkovat větší množství anestetik (vážou se na tukovou tkáň) a je zvýšené riziko selhání životních funkcí.
Zvíře s obezitou má většinou o několik let zkrácený život oproti zvířeti s ideální hmotností.

Jak mohu jako laik poznat, že je můj pes obézní?
Položením obou dlaní ze stran na jeho hrudní koš kousek za lopatky lze zjistit, jak moc psovi vystupují či nevystupují žebra.
Pokud jdou žebra příliš lehko nahmatat, i pohledem vidíme že psovi žebra velmi znatelně vystupují, je pes příliš hubený. Ideální je, když lze žebra dobře nahmatat a při pohledu ze strany má pes lehce stažené břicho. Pokud však lehkým pohlazením boku žebra nelze nahmatat, pes nemá znatelný pas a z profilu je břicho plné, je pes obézní. Jak moc obezita psa zatěžuje, poradí veterinář.

Mohu psovi bez pomoci veterináře pomoci zhubnout?
Určitě ano, ale lepší je vše předem zkonzultovat s veterinářem, nikdy nevíte nakolik obezita ohrožuje zdraví vašeho zvířete.

Co mám udělat pro to, aby pes zhubnul?
Každý majitel je všestranně zodpovědný za svého psa. Nejen za jeho výcvik, ale také za jeho zdraví. Snížením hmotnosti psa udělá důležitý krok pro jeho celkový zdravotní stav a kondici. Mnohdy ale není lehké odolat prosícím psím očím. Proto se musí majitel obrnit pevnou vůlí a zodpovědností, aby pohledům svého psa odolal. Nesmíme také zapomenout obeznámit všechny členy domácnosti s přísným dietním režimem psa, aby se nám nestalo, že psovi během diety bude někdo z rodiny tajně podstrojovat.

Existují dvě osvědčené cesty, jak pomoci psovi zhubnout, avšak spojením obou dosáhneme nejlepšího výsledku:

1) Snížit příjem kalorií
 2) Zvýšit výdaj energie

Krmit psa by měl vždy jen jeden člen domácnosti! Stává se, že bez předchozí dohody podávají krmení psovi jednotliví členové rodiny v krátkém časovém odstupu.
Obézním psům je nutné snížit celkově množství potravy. Musíme vynechat sacharidy a omezit příjem tuků. Doporučuje se snížit příjem kalorií cca o 25% po dobu zhruba dvou týdnů. Po dalších dvou až třech týdnech pravidelně kontrolovat hmotnost psa a postupně dále snižovat objem podávané potravy tak, aby bylo dosaženo úbytku na váze asi 1% týdně. To znamená že při váze psa 25kg by neměl jeho týdenní hmotnostní úbytek přesáhnout 25dkg.

Důležité je rozdělit krmení do několika menších porcí denně. V případě, že pes nesnědl všechno najednou, po půlhodině mu zbytek potravy vzít. Pes nesmí mít trvalý přístup k potravě!

Běhat, běhat, běhat!
Snížením kalorií boj s nadváhou teprve začíná. Psovi je třeba přidat pohybové aktivity, aby získanou energii neukládal ve formě tukových polštářků. Nesmíme se vymlouvat na stáří psa či jeho nemoci. I deset minut denně procházky navíc udělá své.

Dosáhl pes ideální váhy? Pak je to důvod k radosti, ale ne konec boje s nadváhou. Stejně jako u lidí, tak u psa často nastává tzv. JO-JO EFEKT, jakmile se pes vrátí k předchozímu krmení. Pokud už majitel nechce, aby pes dále hubnul, zvýší mu krmnou dávku, ale ne o moc! Tady by si majitelé měli dát obzvláště pozor na to, aby pes nezačal znovu přibírat. Pomoci jim může i to, že psi po zhubnutí znovu naleznou svou ztracenou fyzickou aktivitu a radost z pohybu.

Dietní krmiva
Na trhu existují i dietní krmiva, která vám určitě doporučí váš veterinář. Dietní krmiva mívají nízký obsah tuku a vyšší obsah uhlovodanů. Při výběru takového krmiva je třeba být pozorný, neboť některá krmiva pouze zvyšují obsah vlákniny v potravě, aby se pes cítil sytější. To však vede ke zhoršení stravitelnosti potravy. Vzniká velký objem stolice, pes se musí vyprazdňovat častěji, klesá kvalita srsti a pružnost kůže, protože pes nedostává v potravě potřebné množství živit a minerálů.

Škála dietních i udržovacích krmiv pro psy bez velké zátěže je na trhu veliká, avšak je potřeba si vybrat to správné. Určitě vám poradí váš veterinář.

Psa musíme během diety vážit!
Nelze spoléhat jen na náš odhad hmotnosti, proto je třeba psa pravidelně vážit. Malá a střední plemena vážíme tak, že si stoupneme na váhu a zvážíme se sami. Pak vezmeme psa do náruče bez toho abychom z váhy sestupovali. Rozdílem obou údajů získáme hmotnost psa. Velká plemena psů, která nemůžeme vzít do náruče, vážíme u veterináře. Tyto měření jsou však spíše orientační, neboť klasické váhy mají rozsah přesnosti 500 až 1000 gramů. Psa je třeba vážit vždy ve stejnou hodinu, ve stejném časovém odstupu od krmení i venčení. Doporučuji vážit psa hned ráno po venčení ještě než mu podáme krmivo.

Voda
V průběhu diety je hodně důležitý pitný režim psa. Musí mít bezpodmínečně stálý přístup k vodě. Pozor však musíme dát při napájení v zimě. Voda zamrzá a psi led často proráží tlapkami. Tak může dojít k pořezání o ledové střepy. Psi led také často lížou, a tak jim může jazyk přimrznout k ledu. Proto v mrazech neponecháváme psovi misku celodenně venku, ale raději mu vodu několikrát denně přinášíme.

A co pamlsky?
Podávání pamlsků jako doplněk stravy je pro psa jistě vítanou součástí jídelníčku, ale v průběhu diety by skutečně měly sloužit jen jako vzácná odměna. Na trhu se určitě najdou nekalorické pamlsky nebo nahraďte podávání pamlsků jinými způsoby odměňování. Psa buď pohlaďte nebo mu hoďte míček.

Vitamíny?
Laboratorní průzkumy dokázaly, že psovi při hubnutí pomáhá vitamin A, a L-karnitin. 
L-karnitin pomáhá redukovat zásoby tělesného tuku a hladiny tuku v krevním řečišti.
Zvýšení obsahu vitaminu A v dietě snižuje riziko nárůstu hmotnosti.

Doporučení na závěr
Je lépe pravidelně kontrolovat psovu hmotnost už od mládí, třeba každého čtvrt roku, než po několika letech zjistit, že pes je obézní, a v důsledku toho se uněj objevily zdravotní komplikace. Hodně se psem choďte na procházky, na výlety, běhejte, hrajte si. Nejen že pomůžete psovi udržet si kondici, ale budete si udržovat i kondici vlastní. Děláte to pro zdraví vás i vašeho psa.

Množství a kvalita stravy

Stejně jako lidé potřebuje i pes pravidelný přísun kvalitní potravy a dostatek vody.

Pokud je pejsek zvyklý na jeden druh jídla, například granule či konzervy, a vy se rozhodnete mu jeho jídelníček obměnit, mohou se u některých psů projevit zažívací problémy doprovázené průjmem či zvracením, a to již ve velmi krátké době po krmení (zhruba do 36 hodin).

Pes potřebuje správné množství  výživných látek, tj. glycidů, lipidů a bílkovin, dále

minerální látky a vitamíny a v neposlední řadě i vlákninu. Mějte neustále na paměti, že pokud budete svému psovi dodávat výživnou potravu, bude mít velké množství energie a potřebuje hodně pohybu. Jako u člověka počítáme u psů energii v  kcal (metabolizovatelná energetická kilokalorie). Pokud chcete, aby byl Váš pes dobře živený, musí denní příjem energie odpovídat jejímu výdeji.

Podle váhy potřebují pejsci zhruba následující množství energie:

2070 kcal pro 40 kg, 1875 kcal pro 35 kg, 1675 kcal pro 30 kg, 1470 kcal pro 25 kg, 1250 kcal pro 20 kg, 1010 kcal pro15 kg, 750 kcal pro 10 kg, 450 kcal pro 5 kg, 230 kcal pro 2 kg.

Může se samozřejmě stát, že Vašemu psovi nebudou tyto předepsané dávky stačit, pokud má dost pohybu, nevadí, když mu trochu přilepšíte. Pozor ale na opačný případ, nadměrný příjem potravy bez dostatečného pohybu, který by vedl k obezitě.

 

Pro každého psa je velice důležitý přísun minerálů. Každý pes by měl dostávat se stravou hlavně tyto minerály:

Vápník - který je důležitý při stavbě kostry, sílení kostí a pro předávání nervových vzruchů.

Hořčík - důležitý též při stavbě kostry,  pro nervový systém a hlavně energetický metabolismus.

Fosfor -  též důležitý pro stavbu kostry, buněčných membrán a stejně jako hořčík pro energetický metabolismus.

Mangan - důležitý pro enzymatickou aktivaci a tvorbu všech typů chrupavek.

Sodík, draslík - ovlivňují buněčnou rovnováhu, hospodaření s vodou a energetický metabolismus.

Železo - stejně jako u lidí a u všechny jiných živočichů podporuje železo tvorbu červených krvinek, buněčné dýchání a enzymy.

Zinek - podporuje regeneraci  kůže a správnou funkci reprodukčních orgánů.

Kobalt - podporuje tvorbu hemoglobinu a rozmnožování červených krvinek.

Jód - syntetizuje hormony štítné žlázy.

 

Dostatek všech důležitých minerálních látek v potravě je nezastupitelný, snížené množství minerálů se může projevit např. nadměrnou lámavostí kostí a jinými nemocemi  opěrného a pohybového aparátu.

Váš pejsek by měl mít samozřejmě také potravu bohatou na vitamíny, ale i u nich pozor, nejen nedostatek, ale u mnohých i nadbytek může způsobit vážné dlouhodobé zdravotní komplikace.

 

Pro psa je nezbytných třináct vitamínů. Pokud nekupujete přímo potravu určenou pro psy, kde jsou tyto vitaminy obsaženy, je dobré mu vitaminové doplňky přidávat do krmení. 

 

Stejně jako minerální látky, mají i vitaminy v těle svojí nezastupitelnou funkci.

Vitamin C – spolu s dalšími antioxidanty (vitamin E, selen aj.) zajišťuje vývin zdravého imunitního systému. Povzbuzuje růst a vývoj, udržuje šlachy, klouby, zuby a dásně zdravé. Psi si v těle sami vyrábějí vitamín C, ale pokud to mají rádi, působí občas ovoce podané v přiměřeném množství příznivě. Také zelenina je dobrým zdrojem tohoto vitamínu.

Vitamin A - obsahují jej játra, vejce a olej z rybích jater (tyto pochoutky lidé několikrát svým domácím mazlíčkům nedopřejí, neboť se štítí třeba i jen na játra sáhnout). Vitamin A pomáhá psovi růst, udržuje dobrý stav kůže, zraku a zubů a hlavně podporuje odolnost vůči nemocem.

Vitamin D - Vitamin D obsahují potraviny jako jsou vejce a též olej z rybích jater a vitamin D dodává sluneční záření (UV).Vitamin D pomáhá Vašemu pejskovi při správné funkci metabolismu cukrů, podílí se na správném růstu a mineralizaci kostí a zubů.

Vitamin E - Vitamin E má anitoxidační účinky a pomáhá v prevenci svalových poruch, má kladný vliv na rozmnožování, podporuje srdeční činnost a zpracování mastných kyselin. Vitamin E je  jedním z hlavních a nejdostupnějších vitamínů, neboť jej obsahují potraviny jako je mléko, obilné klíčky či vejce.

Vitamin K - Je nezbytný pro tvorbu proteinu protrombin a dalších faktroů podílejících se na srážení krve. Navíc vitamín K má významnou roli při metabolismu kostí, pojivové tkáně a také pro správnou funkci ledvin. Ve všech těchto případech se vitamín K podílí na vestavbě a při použití vápníku a spolupůsobení vápníku a vitamínu D. Zdrojem tohoto vitamínu pro psy mohou být ryby, játra a obilniny. 

Vitamin B1 - Říká se mu také jinak thiamin, jeho dostatek zajišťuje u psů správnou nervovou funkci a obsahují ho potraviny jako je droždí, obilniny a vločky.

Vitamin B2 - Riboflavin je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Jelikož má významný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu. Jako součást enzymů v dýchacím řetězci je nezbytný pro základní buněčný metabolismus. Zdrojem Vitaminu B2 jsou obilniny, mléko a droždí, ledvinky.

Vitamin B4 – neboli kyselina listová. Pomáhá v těle rozkládat tuky  a bílkoviny, pomáhá při syntéze hemoglobinu. Jeho nejpřednější funkce je ochrana jater.Hlavním  zdrojem kyseliny listové je droždí a nalézt  ji můžeme i v játrech.

Vitamin B5 - neboli Kyselina pantotenová, je součástí mnoha enzymů, podporuje celistvost kůže a dostupný je v játrech, rybách, nejrůznějších mléčných výrobcích a rýži.

 

Vitamin B6 - Vitamin B6 je nezbytný pro zpracování a tvorbu bílkovin. Významnou roli hraje také v krvetvorbě při tvorbě hemu, molekuly, která přenáší kyslík. Ovlivňuje funkce nervového systému. Dále má vliv na kvalitu kůže, zúčastňuje se také metabolismu cukrů. Zdrojem vitaminu B6 jsou ryby, obilniny, droždí.

 

Vitamin PP - Tento vitamin má v těle obdobnou  funkci jako vitamin B5, je přítomen v rybách, obilninách, droždí, stejně jako B6.

 

Vitamin B12 - Tento vitamin má stejnou funkci jako kyselina listová, obsahují  ho potraviny jako ryby a různé mléčné výrobky.

 

Vitamin H - Slouží k látkové výměně tuků a bílkovin. Účastní se při tvorbě mastných kyselin, které jsou součástí stěny každé buňky.Vitamin H je více znám  pod názvem biotin. Zdrojem tohoto vitaminu jsou droždí, vejce, mléčné výrobky.

 

Pokud nemáte k dispozici psí krmení bohaté na minerály a vitamíny, doporučuji smíchat kupovanou stravu se stravou doma připravovanou. Například do masové konzervy či masových kapsiček přimíchat obilné vločky, těstoviny, rýži či brambory. To ostatně doporučuji obecně pro zpestření psího jídelníčku.

Zcela zapovězenou potravinou pro pejsky je přepálený olej. Pokud  psovi podáváte maso, nikdy ho nepečte na tuku, měl by dostávat maso, které je buďto syrové, nebo jen uvařené, stejně tak jsou nevhodná jiná smažená jídla, jako např. smažená vejce apod.

Proteiny obsahuje maso, mléko a sýr.

Pokud je potřeba do jídelníčku přidávat tuk, volíme kvalitní rostlinné oleje nebo sádlo.

Sacharidy  obsahují výborně uvařené obilniny.

Vlákninu můžeme najít hlavně v čerstvé, strouhané, zelenině (ale i vařené) a ve vločkách.

Rozhodně nekrmte pejska zbytky jídel  z Vašeho stolu, nezajistí mu vyváženou stravu a mohou obsahovat spoustu součástí, které nejsou pro psa vůbec vhodné.

Při správné výchově by mělo být zvykem, že pes nedostane najíst, dokud nedojíte. Také se nenechte zviklat smutnými psími pohledy, které na Vás vrhá, aby vyloudil nějakou tu nezdravou laskominu.

 

Při vybírání průmyslově vyráběného krmiva je důležité si přečíst, co tyto výrobky obsahují a nesoustředit se jen na vitaminy a minerální látky, ale i na hodnoty výživové.

V obchodech máte možnost zakoupit dva druhy hotových výrobků. Výrobky sušené a výrobky vlhké. Každý z těchto dvou výrobků má své výhody i své nevýhody.

Sušenými výrobky jsou nejrůznější granule a jejich výhodou je to, že se po otevření, pokud je dobře skladujete, jen velmi stěží zkazí. Na váhovou jednotku jsou výživnější a jsou o hodně levnější než výrobky, které jsou bohaté na vodu.

Váš pes, pokud mu podáte granule, musí dostat také hodně vody.

Hotové vlhké výrobky mají všeobecně jednu velkou výhodu - jsou velmi chutné a Váš pejsek Vám za masovou konzervu bude neuvěřitelně vděčný. Do masových konzerv, se přidávají přísady, které jsou velmi jednoduché pro strávení Vaším psem, což je jedna z mnoha dalších nesporných výhod. Dalšími výhodami je, že tento typ stravy má velmi snadné skladování a jsou uchovávány v trvanlivých baleních. Největší nevýhodou této stravy je, že pokud se otevře a rychle nespotřebuje, velmi rychle se zkazí.

Štěňátkům a starým psům doporučuji dávat výživnější potravu než psovi, který je v nejlepších letech, což je kolem třetího až čtvrtého roku života. Jinak se musí krmit psi, kteří jsou vychováváni pro pomocné účely jako jsou psi záchranářští, kteří potřebují dostávat potravu, která jim dodává sílu a zdatnost. Jinak se také musí krmit fena, která kojí či je březí. Měla by dostávat potravy tolik, aby byla schopná vyživovat svá štěňátka a měla by dostávat potravu, která jí zajistí dostatek mléka pro kojení.

Pokud byl Váš pes odmalička zvyklý na jeden druh výživy, neodporučuji výživu ve vyšším věku měnit. Díky změně stravy by Váš pes mohl být mrzutý a mohly by ho trápit zažívací potíže, což je pro staršího psa obzvlášť nepříjemné.

Krmení psa

Základní poměr krmné směsi u štěňat je 2 díly masa a 1 díl přílohy. U dospělého psa je tento poměr obrácený. Strava musí být vlažná, ne horká ani studená. Potřebujeme-li ochutit např. kaši nebo jogurt, použijeme hroznový cukr (glukopur) nebo med. Běžný cukr není vhodný, je pro štěňata hůře stravitelný.

Během celého růstového období je vhodné podávat pejskům jako doplněk mléčné výrobky - tvaroh, smetanové výrobky, sýry, jogurty a žloutek jako pamlsek. Poraďte se však s veterinářem, v případě, že krmíte granulemi, jaké množství mléčných výrobků je pro vašeho psa optimální, abyste se vyhnuli potížím z nadměrného podání vápníku, který už by měl být v granulované stravě pro štěňata obsažen v dostatečném množství.

Pokud podáváte granule pro štěňata po odstavu, doporučuje se zezačátku je podávat přelité masovým vývarem. Řiďte se dávkováním uvedeným na obalu. Nedávejte najednou jogurty, sýry a tvaroh. Vyberte vždy pouze jeden produkt. Žloutek podávejte jednou týdně, případně jej můžete přidat do dávky vařeného krmení, ne do granulí. Ovoce zařaďte do jídelníčku psa tak, aby ho trávil samostatně, nejméně 2 hodiny před nebo po podávání jiné stravy, nepodávejte ho s jinou potravou, aby v útrobách psa nekvasilo a nehnilo.

Doporučuje se také strouhaná mrkev - působí dobře na peristaltiku střev a ovoce. Jednotlivé dávky nemají mít řídkou kašovitou konzistenci, ale podobu husté polévky s kousky masa, těstovin, zeleniny. U rostoucích štěňat zejména velkých plemen se doporučuje i přidávání kloubních přípravků, jako např. Alavis.

Pro správnou funkci trávicího ústrojí je nutné zařadit do jídelníčku i pevné části potravy, je důležité psovi podávat i flaksy a kližky. Krmte pokud možno ve stejnou dobu a na stejném místě. Nesnědené zbytky potravy ihned odkliďte, aby si pes zvykl, že jídlo je podáváno jen ve stanovený čas a nezačal si vybírat.

Pes musí mít vždy přístup k vodě. Pes na granulované stravě má spotřebu vody vyšší, pití vody nikterak u psa neomezujte. Každou změnu diety provádíme pozvolna. Náhlé přechody na jiný druh krmení způsobují trávicí problémy. Po krmení necháme psa alespoň dvě hodiny v klidu. U rozrušeného psa krmení odložte na dobu, kdy se uklidní.


Potraviny, kterým byste se měli při krmení psa vyhýbat: 

Sladké pečivo z hladké bílé mouky, cibule, zelí, kapusta, česnek, lomivé kosti, cukrovinky s obsahem cukru, hlavně čokoláda a čokoládové výrobky, které jsou přímo pro psa toxické, potraviny slané (uzeniny) a kořeněné pálivým kořením, slezina (způsobuje průjem) a potraviny slazené umělým sladidlem (v zahraničí byla popsána úmrtí v souvislosti s požitím výrobků s umělým sladidlem xylitol).


Jak často krmíme štěně:

4 - 8 týdnů              5 - 6 x denně

 

8 - 16 týdnů            4 - 5 x denně

 

4 - 6 měsíců            3 - 4 x denně

 

6 - 12 měsíců          2 - 3 x denně

 

od jednoho roku       1 - 2 x denně

 

 

 

Krmnou dávku dospělého psa sestavujte podle typu zátěže psa. Jinak je třeba krmit i březí a kojící feny. Pokud krmíte granulemi, vezměte v úvahu tyto zásady: Nestřídejte granule a tradiční stravu. Nepřidávejte nikdy ani granule do normální stravy. Ke granulím by se neměly přidávat ani vitamínové a minerální přípravky, pouze po dohodě s veterinářem. Předávkováním můžete psovi způsobit vážné zdravotní komplikace.

Doporučeno je pouze podávání kloubních přípravků, které granule neobsahují. Pokud možno granule neměňte a pokud už tak činíte, převádějte ho na jiný typ pozvolna a postupně. Množství denní krmné dávky určuje hlavně výrobce na originálním balení. Rovněž se řiďte kondicí psa a podle ní tyto dávky upravujte.

V současné době se řada majitelů psů opět vrací ke tradiční masové stravě, někteří proto, že granulovanou stravu ani od nejlepších výrobců jejich pes prostě není schopen strávit, případně má jiné zdravotní problémy, ale hodně lidí si je také dobře vědomo, že na tradiční masité stravě jejich pejsek nejen nejlépe prospívá, ale také si nejvíce pochutná. Oblíbená a levná je zejména masová směs Vetamix nebo Falco.

Jestli se rozhodnete svému psu vařit, najdete jistě i další prodejce levného masa ve svém okolí. Ideální je k vařené stravě přidávat kompletní vitamínový a minerální přípravek, kterých je na našem trhu spousta (např. mohu doporučit Canvit Multi pro dospělé psy, Canvit AK pro mladé psy v růstu, stresu, zátěži a rekonvalescenci, Canvit Senior pro psy staré, dále Roboran H a další.

Někteří chovatelé preferují krmit masem syrovým pro jeho vyšší výživnou hodnotu, pak je třeba maso hluboce zmrazit, aby se zničily zárodky parazitů, kteří se v něm mohou vyskytovat. Maso by mělo být čerstvé, nezapáchající, takové maso zmrazte na teplotu -21 °C po dobu 3 neděl a po rozmrazení nenechte maso při pokojové teplotě dlouho tak, aby se na něm pomnožily choroboplodné zárodky, nejrychleji se tak děje u masa drůbežího.

U starších psů a psů s choulostivým trávením se doporučuje podávat krmivo rozdělené zpravidla do 2–3 denních dávek, aby žaludek nebyl drážděn žaludečními šťávami vyráběnými "naprázdno". Krmivo by mělo být kvalitní a dobře stravitelné, protože starší pes už má většinou opotřebované zuby a zhoršené funkce trávicích orgánů. Zohledněte také stav jeho zubů a dásní při výběru potravy a její konzistence.

Krmivo pro starší psy by mělo obsahovat méně bílkovin a mělo by mít nižší energetickou hodnotu než dříve, mělo by mít dostatek vápníku a fosforu a vitamínů a ostatních stopových prvků, protože starší pes už nedokáže tak dobře využít zdroje z potravy jako dříve a také nezapomeňte na vlákninu pro dobré trávení. Vyhněte se podávání kostí a výrobků z bílé mouky.

U granulované i přírodní stravy byste vždy měli staršímu zvířeti přidávat ke krmení želatinové přípravky na obnovu kloubních chrupavek, abyste oddálili problémy s klouby. Na trhu je těchto přípravků celá řada a váš veterinář vám jistě poradí ten správný pro vašeho psa.   

 

 

Pamlsky pro psy


Pamlsků pro psy máme na trhu velké množství stejně tak jako krmiv. Než si    ale pamlsky rozdělíme, musíme si říci kdy je psovi podáváme:

Pamlsky slouží psům především jako odměna. Odměna za dobře vykonaný cvik, či za to, že výchova psa směřuje tam, kde chceme – např. pes se naučil nežrat to, co mu cizí lidé nabízejí.
Pamlsky, jako odměnu, podáváme psovi po dobře vykonaném cviku, a to nejlépe do 5 vteřin. Lovení odměny v kapse a následné podání po dlouhé době, kdy na ni pes čeká, už nemá ten význam, jako když ho pes dostane okamžitě.  Pokud ale podáváme psovi pamlsek jen tak, kdykoli během dne, protože obsahuje živiny které pes potřebuje, pak už nemluvíme o pamlsku, nýbrž  o doplňku stravy. Tady pozor! Nesmíme tyto dva pojmy zaměňovat či slučovat! Pes nesmí dostat jako odměnu za dobře vykonaný cvik „doplněk stravy,“ který předtím dostal jen proto, že to obsahuje důležité vitamíny! V takovém případě by došlo buď k tomu, že pes dostává výhradně tyto pochoutky a pak by je už nechtěl, byť za nejlépe vykonaný cvik jaký kdy udělal, protože by byl přesycen touto potravou, vadilo by mu dostávat pořád to stejné. Nebo by vám cvik neudělal jen proto, že ví, že může tuto pochoutku dostat jen tak, řekněme „za nic“ a proč by se namáhal něco dělat když to může dostat zadarmo?

Mít pamlsky v kapse?
Samozřejmě si můžete pamlsky strčit do kapsy, nebo do igelitového sáčku a ten pak do kapsy či do batohu strčit. Ale tohle není efektivní. Pamlsky se ze sáčků špatně vytahují, zvláště ve větru. A mít je jen tak v kapse, tak máte za chvíli kapsu ulepenou, pokud máte nějaký mastnější pamlsek. Ale co s tím?

Na trhnu nalezneme pytlíky na pamlsky. Jsou různých velikostí. Koupíte je     za pár korun, ty kvalitní i za 1000 Kč. Jsou uzavíratelné a dají se připnout k opasku pomocí karabiny nebo průvlaků.

Pokud máte hodně pamlsků a nechcete je skladovat doma tak, aby se do nich pes dostal, nebo je nemáte kam dát, dají se na trhu koupit dózy na pamlsky. Jejich objem je různý, a cenová dostupnost také dobrá. Pohybují se v cenovém rozmezí asi od 150 Kč do 300 Kč. Záleží však na velikosti a výrobci. Bývají keramické nebo plechové, s různými motivy.

Jaké pamlsky existují?
Obrovská škála pamlsků nám umožňuje vybrat pro našeho psa ten vhodný. Pro malého pamlsky menší, pro většího větší. Pro starého psa měkké, pro psy s dobrými zuby tvrdší. 

Z čeho se vyrábějí?
Výroba pamlsků je někdy více, někdy méně složitá. Pamlsků je široká škála a je tedy jasné, že každý obsahuje něco jiného. Ať už jde o sušené uši, či o kosti z buvolí kůže, pamlsky vitamínové, čokoládové, různé keksy, pamlsky na čištění zubů.. Složení každého pamlsku by mělo být podrobně rozepsáno na obalu, tam by také mělo být napsáno, pro jakého psa, případně k čemu, se hodí.


Základní rozdělení:

Pamlsky si můžeme rozdělit na buvolí kosti, čokolády, barevné pamlsky, měkké, sušené, na čištění zubů a dietní.

Buvolí kosti:
Jde o kosti, tyčinky, botičky, uzly a koule ze sušené buvolí kůže. Jsou vhodné na žvýkání. Psům tyto pamlsky velmi chutnají. Některé bývají bělejší, ty obsahují kalcium, které posiluje psovi zuby. 

 

 

 Čokolády:
Normální čokoláda je pro psy velice nebezpečná, neboť obsahuje příměsi, které psa ohrožují na životě, pokud jí sežere moc, může i umřít.
Čokolády pro psy jsou pro psy nezávadné, často mívají až neuvěřitelné příchutě.
Tabulka čokolády, obvykle o hmotnosti 30g, má klasické čtverečky. Bývají v příchutích bílé čokolády, mléčné čokolády, hovězí, jehněčí a lososová.
Na trhu najdeme také čokoládu ve tvaru kosti o velikosti 5 cm, v různých barvách a chuťových variacích – čokoládová, hovězí, jahodová, vanilková a mléčná.
Pokud ale hledáte něco menšího, než jsou 5cm kosti, a nechcete čokoládu lámat, nabízí se vitaminové dropsy. Balení jsou v rozmezí hmotností 75g – 200g. Vybrat si můžete mezi šunkovými, čokoládovými, mléčnými a jogurtovými.

Barevné pamlsky:
Na trhnu nalezneme lisované barevné žvýkací pamlsky. Jsou vyrobené z rozdrcené syrové kůže a škrobu. Obsahují hodně vápníku.
Můžeme si vybrat z tyčinek, dudlíků, kostí různých velikostí. Najdeme zde také pamlsky v podobě párku v rohlíku či ražniči.

Měkké:
Tyto pamlsky jsou vhodné pro všechny psy, pro psy jsou „voňavější“ než ty tvrdé. Vhodné pro štěňata i seniory. Na některých bývá speciálně napsáno určení pro štěňata či seniory. Patří sem různé masové plátky a tyčinky, kostičky… Příchutě také bývají velmi rozmanité.

 

 

 

 Sušené:
Sušené pamlsky jsou pro psa doslova pochoutkou. Nejenže krásně voní, ale skvěle také chutnají. Dá se říci, že sušené pochoutky jsou pro psy nejpřitažlivější a jednoznačně vedou v žebříčku pamlsků.
Pro psa si můžeme vybrat od sušených uší – králičích, hovězích, vepřových, po sušené plíce, dršťky, střívka, ryby, játra, krůtí krky, vepřové maso, vepřové nohy, vepřové a hovězí ocasy, šlachy a různé další vnitřnosti a části zvířat.
Některé také mohou být navíc uzené.
Sušené pamlsky pro psy by se měly skladovat v chladu. 

Čištění zubů:
Pamlsky na čištění zubů obsahují speciální látky, které pomáhají čistit zuby a odstraňují zubní plak. Uvolňují se při žvýkání těchto pamlsků. Obvykle mívají v názvu denta.
Existují také kosti s různými příchutěmi, např. vanilková, které odstraňují zubní kámen a zápach z tlamy.

Dietní:
Pokud má váš pejsek dietu, nemusíte jej omezovat pouze na dietní žrádlo. Existují velmi chutné dietní pamlsky, které neohrozí dietní režim vašeho psa. Bývají označované jako Light. Vyrábí je Purina ( Pro Plan Biscuits Light)  a také Candie´s.  Pokud chcete něco na čištění zubů, doporučuji kostičky značky Trixie – Denta fun Veggies.


Pamlsky z domácnosti
Došly vám pamlsky pro psy? Nechtějí se vám kupovat?
Jako pamlsky můžete použít piškoty (menším psům rozlámeme na kousky), kostičky sýra či nějakého salámu. Na salámy pozor, bývají hodně solené a obsahují koření. Našim psům nejvíce chutná „točený salám.“ Dostávají jej jen výjimečně, ale má to žádoucí efekt. Salámy jsou přece jen pro psy velmi voňavé. Kostičky salámu nebo sýra by ale měly být ve velikosti nehtu malíčku, aby se jimi pes nepřesytil. Doporučuje se odměňovat těmito pamlsky jen občas. Piškoty můžou psi dostávat téměř neustále.